29.11.2021

יום שני

אילוסטרציה

איך הפכה בסטה לממכר אבטיחים למזנון הפועל 30 שנה ללא היתרים ?

אסיר משוחרר ואשתו קיבלו אישור למכור אבטיחים בשטח מסוים, במטרה לעזור להליך שיקומו. במהלך השנים האסיר המשוחרר וזוגתו הקימו מזנון אשר הופעל על ידם ולמעשה פועל עד היום, אך, הדבר נעשה ללא היתר ובניגוד לייעודו של המקרקעין ועל אף הליכים אשר ננקטו נגדם. בהמשך אף ניתן נגדם פסק דין לסילוק יד מהנכס אך הם לא עשו זאת. נגד בני הזוג הוגש גם כתב אישום על שימוש חורג במקרקעין שחלקה בבעלות מדינת ישראל וחלקה שייכת לבעלים פרטיים. הם אף הואשמו בשימוש בקרקע חקלאית ללא היתר ובסטייה מתוכנית, עבירה לפי חוק הבנייה. 

במסגרת הליך משפטי, הזוג הודה בשימוש חורג ללא היתר, אבל, בית משפט השלום התחשב בנסיבות וגזר עליהם קנס בסך 3,000 ₪ בלבד וצו הריסה תוך 3 שנים- ארכה זו ניתנה לבני הזוג בכדי לאפשר להם למצוא מקום חלופי להקמת המבנה. על אף ההארכה החריגה שניתנה להם, חלפו שלוש השנים מבלי שבני הזוג ביצעו את צו ההריסה ואז הגישו בקשה לבית המשפט לעכב את הביצוע "מטעמים הומניטריים". בבקשה ניטען כי הגבר זקוק להשתלת כבד דחופה, כלתם חלתה בסרטן וכן, צוין, כי הובטח להם על ידי העירייה שינתנו להם זכויות בנכס אחר וכן, שגם הם וגם ילדיהם הבגירים מתפרנסים מהמזנון.

מדינת ישראל (המערערת בתיק) הסכימה לעיכוב נוסף של צו ההריסה למשך 12 חודשים. זאת, לפני שגילתה, כי בני הזוג הורשעו בעבירות מס חמורות, תוך שימוש במרמה ותחבולה שביצעו בין השנים 2000-2011, בנוגע למזנון, ותוך השמטת הכנסה בהיקף של 15,972,632 ₪ (לפי כתב האישום). עבירות אשר לגביהן בני הזוג הגיעו להסדר בו שילמו מס רק בסך של 450,000 ₪. הגבר נדון לתשעה חודשי עבודות שירות במפעל שיקומי, למאסרים על תנאי ולקנס בסך 15,000 ₪. אשתו נדונה לשישה חודשי מאסר על תנאי ולקנס בסך 20,000 ₪.

בשנת 2020, הגישו בני הזוג בקשה לעיכוב ביצוע של צו ההריסה "רק" לשנתיים נוספות. בית משפט השלום אישר את עיכוב הביצוע שוב, והפעם ל-15 חודשים וזאת בשל משבר הקורונה. על כך ערערו שני הצדדים. בני הזוג ביקשו להאריך ל-24 חודשים והמערערת ביקשה לבטל את הארכה.

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי עם כל ההבנה למצבם הבריאותי של בני הזוג וכלתם, אין בכך כדי להצדיק התנהלות של "שב ואל תעשה" כפי שנהגו בני הזוג אשר העדיפו שלא לחפש מקום אחר, בתקווה שבתי המשפט ישובו ויעתרו לבקשותיהם להארכה כפי שנעשה עד כה. נקבע, כי מתן אורכות לפרקי זמן כה ארוכים אינו עולה בקנה אחד עם שלטון החוק. בית המשפט פסק כי לא ניתן להסכים עוד להמשך הפגיעה בשלטון החוק ולא תינתן עוד כל ארכה נוספת להריסת הנכס. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

לא מוכנים לדרבי

האדומים של אלישע לוי חזרו מהפגרה נכנעו למחזיקת הגביע די בקלות, וספגו הפסד בית ראשון העונה 1-3, למרות זאת נשארו במקום השלישי בטבלה, חזק בתמונת

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות