04.12.2021

שבת

צילום: איגוד ערים שרון כרמל

איגוד ערים שרון כרמל בפנייה למשרד הפנים: "השיבו לציבור שטחים נרחבים ביבשה ובים"

יו"ר האיגוד אסיף איזק והמנכ"ל ניר סהר נפגשו היום עם עו"ד שלומי הייזלר, יו"ר המטה לתכנון לאומי. בפגישה הציגו את עמדת האיגוד להשיב לציבור שטחים בים וביבשה אשר הוגדרו בתמ"א/37/ח' כשטחים ייעודים לצרכי מתקני גז ותעשייה.

השטחים המדוברים הינם 242 דונם באתר תחנת הכוח חגית, אשר נקבע בתכנית בשלב בו עדיין לא היה ברור – בשל עתירה לבג"צ מהו השטח שיאושר לאחסון וסילוק קונדנסט מאסדת לוויתן בשעת חירום, במקרים בהם הזרמתו הרציפה לבז"ן איננה מתאפשרת. עם זאת למרות שבהמשך לדיון בבג"צ לא אושר מתקן לטיפול בקונדנסט באתר חגית אלא אחסון וסילוק בלבד הושארו בעינם גם השטחים לטיפול.

כמו כן נשמר שטח למכלים נוספים עבור ספק גז נוסף – מתחרה, אך הספק, חברת אנרג'יאן הקימה את מתקני הטיפול בגז שבשימושה, בסמיכות לאסדה בים, כך שגם שטח זה מיותר. יתרה מכך, המלצת ועדת המנכ"לים לפיתוח וקידום מפרץ חיפה, קבעה יעד לפיו בתוך עשור תופסק הפעילות של התעשייה הפטרוכימית במפרץ , כך נראה כי יש טעם לבחון מחדש את הנחיצות בהותרת המכלים הקיימים באתר חגית, שכן המכלים מהווים גיבוי למקרה של חוסר יכולת הזרמה למפעלים אלו ממש – הזרמה לבז"ן. סהר ואיזק ציינו בפני עו"ד הייזלר כי החשש הגדול בקרב הציבור הינו מהרחבת הפעילות התעשייתית ב"אתר חגית" לכדי אזור תעשייה פטרוכימי רחב היקף, וחשש מן ההשלכות הסביבתיות הדרמטיות הצפויות להתלוות לכך היות ובשטח יש מרחבי גידול לחי, וזנים נדירים של החי והצומח.

שטח משמעותי נוסף נוגע להחלטה שלא להקים עוד תחנות קבלה וטיפול בגז טבעי באסדת לוויתן- לאור עתירת האיגוד בנושא לפני מספר שנים שקבעה כי תתאפשר הפקת 2.4 מלמ"ק לשעה. בשל כך דורש כעת האיגוד לצמצם את השטח שיועד להפקת גז נוספת בתמ"א האמורה ולהשיב גם את השטח הזה לציבור ובכך גם ימנע דיון עתידי נוסף בהרחבת האסדה. בהקשר זה יש לציין כי האיגוד הינו הגוף המנטר את אסדת לוייתן הן- בהקמת תחנת ניטור על גבי האסדה- הראשונה מסוגה בישראל, והן באמצעות שלוש תחנות ניטור לחופי האסדה. נתוני הניטור מדווחים בשקיפות ואמינות לציבור באתר האיגוד.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הדליקו נר חמישי

ביום בו הודלק נר חמישי של חנוכה, הדליקה האלופה את יריבתה העונה עם דרבי שייכנס לספרי ההיסטוריה של העיר חיפה, האדומים מנגד ממשיכים ביכולת הרעה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות