18.05.2021

יום שלישי

אז מי גילה את אמריקה?

הראשונים ש"גילו" את אמריקה היו שבטים סיבירו-מונגולים שנדדו ממדבר גובי שבמזרח אסיה -צפונה, ובתקופה המשוערת של לפני 25,000 ל-40,000 שנים- חצו את מיצר ברינג אל מה שנקרא היום יבשת אמריקה.

משם- מהכיף הצפוני של אלסקה כיום- הם התפשטו לאורך היבשת עד שהגיעו לקצה הדרומי- הקרוי היום-ארץ האש- במיצרי מגלן.

לא נתגלו שרידים ארכיאולוגיים לנוכחות אנושית ביבשת אמריקה לפני תקופה זו.

מה שקרה מאז- אם הגיעו בני אנוש נוספים ליבשת אמריקה והתערבו באותם מונגולים מקוריים- אין על כך הוכחות ממשיות- וישנם אינספור מחקרים, השערות, וויכוחים ותיאוריות- לא אכנס לכך במאמר זה- כדי לא להיסחף לכתיבת אינציקלפדיה- וגם לא לחטוא באי דיוקים.

מה שברור הוא- וזה אחד הגורמים המשמעותיים לאותה אי-וודאות הוא- שישנם הבדלים משמעותיים- הן אנטרופולוגיים והן תרבותיים בין תושבי היבשת  באיזורים שונים.

עמי המאיה, האינקה והאצטקה- הקימו אימפריות וערי ענק ששרידיהן קיימים עד היום בג'ונגלים ובערבות מרכז ודרום אמריקה, בעוד שתושבי הצפון- ממכסיקו ועד צפון קנדה- חיו בשבטים קטנים, נודדים, בכפרים של אוהלי עור או בקתות עץ, בוץ ואבנים- בהתאם לחומר הבניה הזמין באזורם.

בשנים שבין המאה התשיעית לספירה (900) , למאה העשירית- הגיעו "אורחים" חדשים לצפון אמריקה- ילידי סקנרינביה- הויקינגים.

מתישהו במאה התשיעית התרחקה ספינה ויקינגית מהאי גרנלנד הרבה מערבה- יותר מהנהוג אז, ושייטי הספינה טענו כי ראו סימני יבשה רחוקה בכיוון מערב.

לאחר זמן התארגנה משלחת סקנדינבית של לוחמים בראשותו של הנורווגי ליף אריקסון שיצאה לבדוק את אותה יבשת נסתרת.

הם הגיעו לאיזור קנדה של היום- לחופי ים לברדור, ונחתו בחוף.

אין תיעוד לקורות אותה משלחת- אלא שתוך זמן קצר היא חזקה לגרנלנד ומשם לשאר איזורי סקנדינביה – איסלנד, דנמרק ונורווגיה.

לאחר קרוב למאה שנים (הזמנים הם משוערים בלבד עקב מחסור בתיעוד- הויקינגים לא היו "אלופי" הכתיבה והתיעוד), התארגנה משלחת נוספת ליבשת החדשה- הפעם זו לא היתה משלחת פשיטה של לוחמים- אלא ציבור גדול בהרבה של מתיישבים, איכרים, סוחרים- שחצו את צפון האטלנטי במגמה להקים התיישבות קבע במקום.

אדגיש כאן- כי מסעות הויקינגים אל חופי לברדור ביבשת- וחזרה- לא היו חציות אוקיינוס במסע ארוך אל הלא נודע-כפי שערך כריסטופר קולומבוס. הם למעשה הפליגו מרחקים קצרים יחסית מאי לאי באיזורי צפון קנדה- שאז לא היו קפואים ושוממים כפי שהיו במאות המאוחרות יותר.

לאיזור שבו נחתו- קראו הויקינגים- וינלנד- ארץ היין….ייתכן ובאותה תקופה ניתן היה לגדל שם גפנים- אולם כאמור- תיעוד והוכחות מסודרות לא קיימות.

לאחר תקופה- עזבו הסקנדינבים את יבשת אמריקה וחזרו למקום מוצאם.

לא ברור מה גרם להם לעזוב- אם זה עימותים עם הילידים המקומיים, או קשיים אחרים. אולם שרידים להתיישבות הסקנדינבים נותרו באיזור הנקרא כיום- ניופאונדלנד, ושרידים סקנדינביים התגלו אף בשפך נהר ההדסון- כיום העיר ניו יורק.

לא ברור אם עד לשם הגיעו הסקנדינבים (כיוון ששם לא נמצאו שרידי התיישבות) או שכלים שלהם נסחרו עם הילידים המקומיים וכך נדדו דרומה.

בשנת 1421- יצאה מסין שייטת גדולה של אניות עצומות בגודלן- ערים צפות- לתור ולגלות את העולם.

גם ליבשת אמריקה הגיעו הסינים- ויש טוענים שחלקם נשארו במקום לישיבת קבע- הן במזרח והן במערב צפון היבשת.

המעניין הוא שהסינים ביקרו בעיקר בצפון אמריקה ופחות המרכזה ודרומה. ייתכן- שנוכחות האימפריות הגדולות בדרום ומרכז היבשת (שלא תמיד היו מכניסי אורחים אלא אם ראויים הם לשמש כקורבנות אדם) הרתיעו אותם.

בדיקות אנטרופולגיות שנעשו באינדיאנים של צפון אמריקה- גילו נוכחות של גנים סינים בקרב הילידים שם- מה שלא נתגלה בילידי מרכז ודרום אמריקה.

אם אכן נשארו מתיישבים סינים בצפון אמריקה- הרי שהם לא שמרו על ייחודם ונטמעו בקרב הילידים עד היעלמותם כעדה.

בשנת 1492- יצאה משלחת במימון ותמיכת ממלכת קסטיליה וארגון- ספרד של היום. המשלחת- שלוש אניות מסוג קרוול- הסנטה מריה, הנינה והפינטה בראשותו של יליד גנואה כריטופר קולומבוס (בספרדית-קריסטובל קולון, באיטלקית-קריסטופרו קולומבו) יצאה למעשה במטרה להגיע להודו ממזרח-בלי לדעת-שבדרך ממתינה להם איזו יבשת קטנה….

בניגוד לסקנדינבים- חצתה השייטת של קולומבוס את מרכז האוקיאנוס האטלנטי-ללא חניות וללא כל סימן ליבשה- עד שנתגלו בפניהם פסגות איי סן סלוודור של היום.

קריסופר קולומבוס ערך ארבעה מסעות לאמריקה- ובהם כבר חצו איתו הקונקווסטדורים- אותם חיילים ספרדים ששינו שינוי דרסטי ואכזרי את מהלך ההיסטוריה של יבשת אמריקה- עד היום.

כך נתגלתה אמריקה- ארבע פעמים.

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF ממוקם בשכונת נווה שאנן בחיפה- ליד שער הטכניון המוזיאון מכיל אוסף בן מעל ל-1,000 מודלים המציגים פרקים בהיסטוריה וטכנולוגיה כלל עולמית בתחומים הבאים: שייט ,תעופה, התפתחות הרכב , חקר החלל, היסטוריה צבאית. המוזיאון נקרא על שם פנינה וזהר גריף. הביקורים במוזיאון הינם בתיאום מראש בטלפון 0545-451-284

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות