04.12.2021

שבת

בית הכנסת תל עדשים צילום: המועצה האזורית עמק יזרעאל

אור דולק בבתי הכנסת בעמק יזרעאל

מיזם לציון 'ליל הבדולח' באמצעות מפגשים ביישובי העמק.
בהובלת המועצה הדתית עמק יזרעאל, מחלקת התרבות במועצה (תרבות יהודית) ובהנחיית 'יד ושם'.


ב'ליל הבדולח' – כבו האורות בבתי הכנסת .הפרעות בליל ה- 9-10.11.1938 זכורים היטב כמעשי רצח של הנאצים בתושבים היהודים בגרמניה ובאוסטריה ובמעשי הפוגרום שאירעו בבתי הכנסת. חלונות נופצו ביד גסה ורסיסי זכוכית רבים כיסו את הרחובות, בתי הכנסת נהרסו והיו שנשרפו

הפוגרום שהיה מתוכנן מראש, היווה את הפעם הראשונה שבה פומביות האירועים באה לידי ביטוי בכל ערי גרמניה. משבר הזהות של יהודי גרמניה, ש'ליל הבדולח' היווה את שיאו האלים, עבר מהמישור האישי למישור הציבורי. בתפילות מיוחדות שחיברו רבני הקהילה, הם הביעו את שעתם הקשה של יהודי גרמניה והתערערות מעמד הקהילה.

"ציון 'ליל הבדולח' כיום, זימן לנו שעת כושר לשיח על מקומו של בית הכנסת כמרכז דתי-קהילתי-תרבותי, אז והיום, הוא מאפשר לימוד על הלילה בו כבו האורות בבתי הכנסת וחיבורו לתקומת ישראל.

ביקשנו, לנסות ליצור לימוד קהילתי משותף על זמנים שבהם נחרבו מרכזים שכאלה והמשמעות שיש לכך עבור דור ההמשך", הוסיפה חיה קליגר, יו"ר המועצה הדתית בעמק יזרעאל, "עשינו זאת, באמצעות מפגשים בהנחיית 'יד ושם'. המפגש מספק מעין מסע לתקופה ההיא בגרמניה ומלווה בסרטונים, עדויות, תצלומים וסיפורים על בתי כנסת מייצגים ועל האור שמורשתם הנחילה."

ביום שלישי החולף, התקיימו בהנחיית מדריכי 'יד ושם' מפגשים קהילתיים בתשעה מיישובי העמק; נהלל, שדה יעקב, תל עדשים, כפר יהושע, חנתון, ציפורי, כפר החורש, בלפוריה ובית שערים.

ההתכנסות תוכננה יחד עם נציגים מכל ישוב והותאמה, על פי בתי הכנסת שהיישוב בחר לעסוק בהם והסיפור שעומד מאחוריהם.

בהשראת יוזמתו של הרב יחיאל וסרמן, שקרא לציין את 'ליל הבדולח' באמצעות השארת אורות דולקים למשך כל הלילה בבתי הכנסת בארץ ובעולם, הוזמנו כל יישובי העמק להשאיר אורות דולקים בבתי הכנסת או במבנה משמעותי אחר ביישוב, בלילה זה, כאקט נלווה ומשלים למפגשי הלימוד.

אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: "זהו מיזם חשוב המתקיים בעמק יזרעאל, זו השנה השנייה, שנועד לזכור ולהזכיר את פרעות 'ליל הבדולח' כחלק מתקומת ישראל. מפגש המזמן לנו גם אפשרות להתכנס פנימה, להעמיק את הקשרים בין הפרטים בתוך היישובים ולהעריך את הקהילה ומשמעותה בחיינו".

נהלל צילום: המועצה האזורית עמק יזרעאל
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הדליקו נר חמישי

ביום בו הודלק נר חמישי של חנוכה, הדליקה האלופה את יריבתה העונה עם דרבי שייכנס לספרי ההיסטוריה של העיר חיפה, האדומים מנגד ממשיכים ביכולת הרעה

חדשות היום

עבודות תשתית ברחוב מינץ בקרית אתא

עיריית קרית אתא מבצעת עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ. העבודות ברחוב מתבצעות בהמשך לעבודות ברחוב בן עמי , יצחק שדה והרצוג במסגרת תוכנית הפיתוח לשיקום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות